Yarı değerli taşlar  

 

     

 

AKİK:(AGATE)

Adını Sicilya’da bulunan Achates Nehrinden almıştır.

Çeşitli renklerin dağılımına göre özel isimler alan Akik Taşı özellikle vücut dinginliğini ve konsantrasyonu sağlar.Bedensel ve ruhsal gerginliklere,strese,uykusuzluğa,korku hissine iyi gelmektedir.Metabolizmada yarattığı uyum etkisi ile kan dolaşımına da iyi gelmektedir.Cilt hastalıklarına iyi geldiği gibi bereket amacı ile de kullanılmaktadır.Başarı simgesi akik,aynı zamanda vücudu negatif enerjiye karşı da koruma altına almaktadır.

Burçlara Etkisi:Hemen hemen her burç ile uyum içindedir.Özellikle Koç, Boğa, İkizler, Aslan, Başak, Yay burçları için idealdir.

 
   
 

 

AKUAMARİN:(AQUAMARİNE)

En can alıcı renkleri Brezilya’dan çıkan Akuamarin yeşilimsi ve mavi-sarımsı renkte, şeffaf ve yarı şeffaf bir taştır.Bu taşa halk arasında Sakin taş ya da Cesaret taşı da denir.Özellikle solunum yolu hastalıkları,boğaz ağrıları,astım,bronşit ve tiroid rahatsızlıklarına iyi gelir.Beden ve zihin ilişkisini güçlendirir.Yüreklendirici ve güven verici etkisi ile kişileri negatif enerjiden korur.

Burçlara Etkisi:Özellikle Koç,İkizler,Akrep,Kova ve Balık burçları içindir.

 
   
 

 

AMAZONİT:(AMAZON TAŞI)

Bedeni güçlendirici etkisi vardır.Özellikle kalp,kas ve sinir sistemine iyi gelir.Beden ve ruh uyumunu dengeler.Duygusal yaraların daha kolay ve daha çabuk sarılmasını sağlar.Enerji verici özelliği vardır.Bu sayede kişisel değişimlerin kabullenilmesini kolaylaştırır.Rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi büyüktür.

Burçlara Etkisi:başak burcunun ideal taşıdır.

 
   
 
 

AMETİST:(AMETHYST)

Şifa Taşı da denmektedir.Özellikle cilt hastalıklarına iyidir.Göz hastalıkları,migren,alerji,kalp rahatsızlıklarına iyi gelir.Negatif elektrik yükü taşıdığı için bedendeki fazla elektriği toplar,beyin konsantrasyonunu güçlendirir.sadece bulunduğunuz mekanın herhangi bir yerinde obje olarak dursa bile tüm negatif enerjiyi pozitif enerjiye dönüştürür.Canlandırıcı etkisinin büyüklüğü nedeni ile kişinin iç huzura kavuşmasını sağlar.Bu nedenle de meditasyonda sık sık kullanılmaktadır.Pembe kuvars ile birlikte kullanıldığında aklı güçlendirir,kalbi korur.Uykusuzluk sorunu çekenler için idealdir.

Burçlara Etkisi:Koç,Yay,Kova,balık burçları için son derece yararlıdır.

 
   
 
 

AVENTURİN:(AVENTURİN KUVARSI)

Genellikle yeşil tonlarındadır.Fiziksel gücü ve canlılığı arttırır.Kalp sağlığı ve strese karşı idealdir.Depresyona iyi geldiği için duygusal ve ruhsal dengeyi sağlar.Halk arasında Şans Taşı ya da Yıldız Taşı olarak da bilinir.Metalik parıltılar saçarken,sınırsız olanaklar ve yeni ufuklar da açar.Hücre yenileyici yönü ile bir tür gençlik iksiridir.

Burçlara Etkisi:İkizler,Başak ve Terazi için idealdir.

 
   
 
 

AY TAŞI:(MOON STONE)

Ayın parıltısını yansıtan bu taş;Bacak ve sırt ağrılarına,kramplara ve obeziteye iyi gelir.Bir tür denge taşıdır.Duygusal gerilimlerden kurtulmayı sağlar.Egoizmi giderir.Kişiye sempati kazandırır.Sezgi ve iletişimi kuvvetlendirir.Nazara da iyi geldiğinden özellikle yıldızı düşük kişiler için büyük bir güçtür.

Burçlara Etkisi:Yengeç ve Balık burçları için son derece faydalıdır.

 
   
 
 

AZURİT:(AZURİTE)

Duygu ve düşüncelerin rahatlıkla ifade edilmesini sağlar.Özellikle derin ve felsefi konularda konuşma yeteneğini güçlendirir.Düşüncelerin berraklaşmasını ve kendini iyi ifade edebilmey sağlar.Geçmişi değerlendirmemizi ve bilinçaltımızı yeniden programlamamızı sağlar.

 
   
 
 

FLORİT:(FLUORİTE)

Özellikle baş ve boyun ağrılarında etkilidir.Boyun bölgesinde kullanırsanız dikkati arttırır ve yetersizlik hissini ortadan kaldırır.Duygusal anlamdaki mutsuzlukları yok edici etkisi vardır.Zihin yorgunluğu ve konsantrasyon bozuklukları için son derece faydalıdır.Analitik düşünme yeteneğini güçlendirir.Sezgileri arttırarak denge ve ruh dinginliğini sağlar.

 
   
 
 

HEMATİT:(HEMATİTE)

Kan dolaşımını hızlandırıcı özelliği olan bu taş aynı zamanda dalak fonksiyonlarını düzenler.Mafsal romatizmaları için son derece faydalıdır.Saçların gürleşmesini sağlar.Hafızayı güçlendirir.Karar verme güçlüğü için de olanlara faydası vardır.Stresi azaltarak enerji verir.Kişisel çekim,neşe,istek ve cesaret verir.

Burçlara Etkileri:Koç ve Oğlak burçlarının taşıdır.

 
   
 
 

JASPER:

Kalsedon taşının opak olan bir türüdür.Sindirim sistemi ve safra kesesini güçlendirir.Endokrin dengesini sağlar.Karaciğer,dalak,mide,böbrek ve mesaneyi kuvvetlendirir.Kişinin fiziksel direncini arttırır.Güç ve cesaret taşıdır.

Burçlara Etkileri:Koç,Başak ve Akrep burcunun taşıdır.

 
   
 
 

KALSEDON:(KALKEDON TAŞI)

Kuvars ailesinden bir taştır.Halk arasında Kadıköy Taşı olarak da bilinir.Göz ile ilgili problemlerde etkilidir.Değişikliklere adaptasyonu kolaylaştırır.Duygusal dengeyi arttırır.Duygusal gerilimi yok ederek iletişim yeteneğini güçlendirir.Kişinin duygularını kolay ifade etmesini sağlar.Nazara karşı da etkili olduğu için negatif enerjiyi alır.Ruh ve beden arasındaki dengeyi sağlar.

 
   
 
 

KALSİT:(CALCİTE)

Bir ortamdaki negatif enerjiyi temizler.Koruyucu özelliği vardır.Kişinin kendi ile barışıklığını ve iç huzurunu sağlar.Öğrenme yeteneğini arttırır.

Burçlara Etkileri:Balık burcunun ideal taşlarından biridir.

 
   
 
 

KEHRİBAR:

Vücudun ağrıyan bölgelerine konulduğunda ağrıyı hafifletir.Soğuk algınlığı,astım,guatr,bronşit ve alerji tedavilerinde boyun bölgesinde kullanılmalıdır.Sol elde tutulduğu takdirde vücudun elektriğini toplar ve depresyona iyi gelir.

Burçlara Etkileri:Aslan ve başak burçlarının taşıdır.

 
   
 
 

KRİSTAL KUVARS:(KUARTZ)

Doğru adı Kuvars Kristalidir.Bilgisayar,cep telefonu gibi cihazlardan yayılan radyasyonu toplayıcı özelliği vardır.Zihin konsantrasyonunu sağlar.Kişinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi toplar.Tene temas ettiği takdirde diğer insanların negatif enerjilerinden de kişiyi korur.

Burçlara Etkileri:Koç,Boğa,Yengeç,Kova,Balık burçları için ideal taştır.

 
   
 
 

LABRADORİT:(LABRADORİTE)

Adını Kanada’daki Labrador adasından almıştır.Konsantrasyonu ve ruhsal sakinliği sağlar.Bir tür ruhsal gelişim taşıdır.Gözler için faydalıdır.Kan basıncını düşürür.

 
   
 
 

LAPİS:(LAPİS LAZULİ)

Gece Taşı ya da Gerçek taşı olarak da bilinen bu taş fiziksel yetenek ve iletişimi kuvvetlendirir.Tansiyonu dengeler.Tiroid bezlerini harekete geçirir.Düşünceleri netleştirir ve yoğunluk kazandırır.Kaygıları azaltır,canlılık verir.Zihin açıklığı ve aydınlanmayı sağlar.

Burçlara Etkileri: Boğa,Terazi,Yay ve Kova burcunun taşıdır.

 
   
 
 

MALAKİT:(MALAHİT)

Ağrıları gidermek amacı ile vücutta ağrıyan bölgenin üzerine konulur.Kalbi güçlendirici özelliği vardır.Karın ağrısı,kas kasılmaları ve romatizma ağrıları için etkilidir.Mide bulantılarına iyi gelir.Sakinleştirici özelliği ile uyku düzenini sağlar.Bu taşı üzerinde taşıyan kişiler keder ağırlığından kurtulur.Korku,suçluluk hissi gibi negatif duyguları bertaraf eder.Cesaret ve isteklilik sağlar.

Burçlara Etkileri:Terazi,Yay ve Oğlak burçları için idealdir.

 
   
 
 

MERCAN:(CORAL)

Organik bir taştır.Başta sedef olmak üzere birçok cilt hastalığında etkilidir.Kalp ve dalağı kuvvetlendirir.Kişinin çevresinde saygınlığını güçlendirir.Atılacak adımlarda kişinin bilinçli ve kararlı olmasını sağlar.Ruhsal anlayışı sağlamlaştırır.Nazara karşı etkilidir.Kişiyi yüreklendirici özelliği vardır.Saflık ve dengenin korunmasını sağlar.

 
       
 

ONİKS:(ONIX)

Konsantrasyonu sağlar.Kişilerde gelecek kaygısını yok eder.Kutuplaşmaların olduğu ilişkilerde dengeyi sağlayarak ilişkileri kuvvetlendirir.Kişiyi ihtiyaç duyduğu her konuda enerjisi ile destekler.Kontrol ve denge sağlayarak bağımlılıktan kurtulma konusunda etkilidir.

Nazara karşı etkilidir.

 
   
 
 

OPAL:

Özgürlük ve bağımsızlık taşıdır.Halk arasında Gökkuşağı Taşı olarak da bilinmektedir.Kızgınlığı yok eder.Kişisel bağımsızlık ve özgürlüğü bulma konusunda yön vericidir.Kişinin kendini ifade edebilmesi için ihtiyacı olduğu ruhsal gücü temin eder.Kişiyi özgürlüğünü kısıtlayan hatalı inançlardan uzaklaştırır.

Burçlara Etkileri:Koç burcu için idealdir.

 
   
 
 

PEMBE KUVARS:(ROSE QUARTZ)

Alkolizm tedavisinde etkilidir.Kişinin yaşama sevincini arttırır.Kişinin kendi ile barışık olmasını sağlar.Özgüveni geliştirir.Sevgi duygularını güçlendirir.Yatıştırıcı etkisi nedeni ile kişi duygusal acılardan çabuk kurtulur.

Burçlara Etkileri:Boğa,Terazi,Balık burçların taşıdır.

 
       
 

RODONİT:(RHODONİTE)

Günlük yaşamda başarıyı sağlar.Kişinin içinde bulunduğu ana ilgisini kuvvetlendirir.Geçmişe bağımlılıktan ve geçmişe duyulan özlemden kişileri kurtarır.

 
   
 
 

SİTRİN:(CİTRİNE)

Ametist gibi istenmeyen enerjiyi engeller.Başarı getirici bir taştır.Neşe ve mutluluk sağlar.Güvensizlik,şüphecilik,sinirlilik halini yok ederek depresyonu önler.Kişinin tam güvenini sağlar.Zihinsel berraklığı arttırır.Böbrek,ciğerler,sindirim organları ve kalp sağlığı için idealdir.

Burçlara Etkileri:İkizler ve Akrep burcunun taşıdır.

 
   
 
 

SODALİT:(SODALİTE)

Tüm boğaz rahatsızlıklarına etkisi büyüktür.Mide bulantısına iyi gelir.Depresyonu önler.Kişinin dünya gerçekleri ve ruhu ile güçlü bir bağ ve denge kurmasını sağlar.Kişilerin konsantrasyonunu arttırır.

Burçlara Etkileri:Yay burcunun ideal taşıdır.

 
   
 
 

TURKUAZ:(TURQUOİSE)

Firuze de denilen bu taş bir tür barış ve uyum taşıdır.Bağışıklık sistemini geliştirir.Sindirim sorunları,tansiyon ve kalp rahatsızlıklarında etkilidir.Kaygı ve endişeyi engeller.Kederi azaltır.Nazara karşı çok etkilidir.

Burçlara Etkileri:Boğa ve Yay burcunun taşıdır.

 
   
 
 

TURMALİN:(TORMALİN)

Denge ve uyum sağlar.Amaçlara odaklanmayı destekler.Kişiyi bağımlılıklardan kurtarır.Kişilere ruh dinginliği verir ve geniş görüş ile hayata bakmayı sağlar.Endokrin sistemini dengeler.

Burçlara Etkileri:Koç,İkizler,Aslan,Başak,Terazi,Oğlak burçları için idealdir.

 
   
 
 

YEŞİM TAŞI:(NEFRİT)

Özellikle diş ağrılarında çok etkilidir.Aşırıya kaçan duygusallığı engeller.Dengeleyici ve iyileştirici olan yeşil rengin etkisine sahiptir.Huzur ve güven verir.Akıl,cesaret ve adalet duygularını geliştirir.Kişiye zihinsel odaklanmaları gerektiren faaliyetlerde destek verir.

Burçlara Etkileri:Boğa,Başak,Terazi burçlarının ideal taşıdır.

 
   
 
 

ZİRKON:(ZİRCON)

İnce ve kalın bağırsakların çalışması konusunda çok etkilidir.Uyumayı kolaylaştırır.Zihni kuvvetlendirir.Duygusal dengeyi sağlar.

Burçlara Etkileri:Oğlak ve Kova burçlarının taşıdır.

 
       

     

+

Copyright ©2007-Web design Arturk.net